Strop filigran – co to takiego?

Strop filigran – co to takiego?

Budowa domu nie należy do najprostszych. Wybór projektu może okazać się trudny. W czasie budowy wymarzonego domku można napotkać wiele problemów. Jednym z nich może być strop.

Wybór odpowiedniego stropu jest niezwykle ważny. Przecież to od niego zależy w dużym stopniu trwałość konstrukcji budynku, a co za tym idzie – bezpieczeństwo mieszkańców. Strop pełni bardzo ważną funkcję. Usztywnia budynek, sprawia, że staje się on mocny. Co więcej potrafi uchronić budynek przed zarysowaniem, jeśli zdarzy się taka sytuacja, że fundamenty zaczną nierównomiernie osiadać. Oczywiście rodzaj stropu zależy od rodzaju budynku, jaki posiadamy.

Nietypowy budynek = nietypowy strop

Gdy nasz projekt jest standardowy, nie ma problemu. Możemy zamówić właściwie najbardziej powszechny rodzaj stropu. Problemy zaczynają się wówczas, gdy konstrukcja naszego budynku ma nietypowe kształty. W tym przypadku rozwiązaniem będzie strop typu filigran. Świetnie sprawdza się w realizacji konstrukcji typu półokrąg, trójkąt czy elipsa.

Cechy stropu filigran

Ma on podobne właściwości do typowego stropu stosowanego przy budowie. Cechuje go jednak prefabrykacja. Oznacza to, że części jego konstrukcji przygotowywane są w zakładzie betoniarskim, a to z kolei skutkuje mniejsza ilością prac, które trzeba wykonać. Nie jest wymagane deskowanie. Takie płyty przygotowywane są według indywidualnego projektu. Strop filigran to cienkie płyty o grubości od 5 do 7 cm. Mogą mieć nawet rozpiętość do 8m2. Jedna z nich waży od 125 do 145 kg. W większości przypadku nie ma możliwości przygotowania takiej konstrukcji bez pomocy dźwigu. Bez problemu można wykonać cały strop o nietypowych kształtach przy zastosowaniu wspomnianej technologii.

Zalety stropu filigran

Niewątpliwie należy zacząć od faktu, że jest od przygotowywany na indywidualne zamówienie, dlatego też mamy duże pole manewru, jeśli chodzi o jego wygląd. Możemy złożyć niemal dowolne zamówienie. Jak za taką usługę nie zapłacimy zbyt wiele w przeliczeniu na 1m2 stropu. Montaż również jest szybki i łatwy. Płyty mają różną wielkość i wagę. Jeśli zdecydujemy się na małe kawałki, będą one na tyle lekkie, że poradzimy sobie z nimi bez konieczności używania ciężkich sprzętów. I chyba najważniejsza zaleta: strop filigran gwarantuje dobrą izolację dźwiękową.

Więcej informacji na temat zalet stropu filigran znajdziesz na stronie MD BudInvest.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.