Ujeżdżalnia – jak można ją najszybciej wybudować?

Ujeżdżalnia – jak można ją najszybciej wybudować?

Jazda konna zdobywa coraz więcej zwolenników. Lekcje jazdy konnej odbywają się przez cały rok, podobnie jak zajęcia hipoterapii, czy popularne oprowadzanki dla młodszych dzieci. Rosnąca konkurencja wśród szkółek jeździectwa wymaga od ich właścicieli inwestycji w infrastrukturę. Własna ujeżdżalnia pozwala uniezależnić się od pogody, a uczestnikom zajęć i osobom oczekującym zapewnia niezbędny komfort i wygodę. Jak ją szybko zbudować?

Najczęściej spotykaną formą zajęć z jazdy konnej są zajęcia na niezadaszonym padoku lub w terenie. Takie rozwiązanie ma oczywiście swoich zwolenników, ale upały, deszcze, uciążliwy pył potrafią zniechęcić zwłaszcza początkujących jeźdźców. Również rodzice, czy inne osoby oczekująca na zakończenie zajęć często narzekają na brak miejsca, gdzie można w miarę wygodnie poczekać na zakończenie lekcji. Snopek siana ma swój urok jedynie na początku. Z biegiem czasu takie niedociągnięcia organizacyjne dają się coraz bardziej we znaki.

Wiele gospodarstw inwestuje więc we własne ujeżdżalnie. Wybór hal stalowych pod jeździectwo to szybki i wygodny sposób na postawienie własnej ujeżdżalni. Hale są montowane z gotowych prefabrykatów, więc samo stawianie konstrukcji zajmuje zaledwie kilka dni. Ujeżdżalnia nie wymaga przygotowania skomplikowanych fundamentów, więc jest to też dodatkowy argument przemawiający za wyborem takiego rozwiązania – mówi ekspert z firmy frisomat.pl, specjalizującej się w budowie stalowych hal. Stawianie gotowej konstrukcji nie wymaga też ciężkiego sprzętu o dużych gabarytach. Wystarczy ciężarówka z małym dźwigiem i kilku montażystów, którzy poradzą sobie z manewrowaniem nawet na niewielkim terenie.

Hala stalowa sprawdza się jako ujeżdżalnia dużo bardziej niż np. popularne namioty. Przede wszystkim możliwe jest zaprojektowanie ujeżdżalni o dowolnych wymiarach, dopasowanych do potrzeb konkretnego gospodarstwa. W podstawowej wersji hale mogą służyć jako kryta ujeżdżalnia, ale oprócz tego możliwe jest uzupełnienie konstrukcji o różne wygodne rozwiązania typu: antresola dla widzów, część administracyjno-biurowa, zaplecze sanitarno-higieniczne, czy boksy dla koni, albo wyciągnięcie dodatkowo dachu, co umożliwia wygodne przechowywanie siana.

Własna ujeżdżalnia stwarza idealne warunki, by pasję przekształcić w nieco bardziej komercyjne przedsięwzięcie. Każdy, kto przynajmniej jeden sezon przesiedział w siodle doceni te starania. Kryta ujeżdżalnia to marzenie każdego jeźdźca, by o dowolnej porze, bez względu na pogodę móc w komfortowych warunkach rozwijać swoje hobby.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.