Wybieramy działkę pod budowę domu – na co zwrócić uwagę

Wybieramy działkę pod budowę domu – na co zwrócić uwagę

Staranny wybór działki pod budowę domu stanowi pierwszy i zarazem najważniejszy etap w procesie planowania inwestycji. Dlaczego najważniejszy? Ponieważ rzutuje nie tylko projekt domu, koszty budowy, ale też na komfort mieszkania w nowym domu.

DziałkaWiele osób, które decydują się na budowę domu na pierwszym miejscu przy wyborze lokalizacji stawia: walory estetyczne oraz możliwości komunikacyjne z miastem. Istnieje jednak wiele innych czynników, na które warto zwrócić uwagę.

Piękne otoczenie może skomplikować budowę…

Piękna okolica to jeden z najważniejszych czynników branych pod uwagę przy wyborze lokalizacji. Uwielbiamy zalesione otoczenie, dające naturalny cień i przyjemne wyciszenie. Warto jednak mieć na uwadze, że działka na której rosną drzewa, to wyzwanie dla architekta, który będzie musiał wkomponować projekt w zadrzewione otoczenie – tak aby najkorzystniej usytuować bryłę domu, a przy tym zachować wszystkie normy, na przykład odległości budynku od drzew. Ta kwestia na pewno będzie miała odzwierciedlenie w cenie projektu.

Warto również zwrócić uwagę na to, jak działka jest usytuowana względem kierunków świata –  najkorzystniejsze są te, które mają dojazd od strony północnej, ponieważ  pozwalają na najbardziej optymalne zaprojektowanie części rekreacyjnej ogrodu.

Kwestie techniczne ułatwiające budowę

Wybierając działkę pod budowę, warto wybrać taką, która ma status działki budowlanej oraz jest uzbrojona. Te kwestie nie tylko ograniczą konieczność załatwiania wielu formalności, ale również znacznie obniżą koszt budowy. Ponadto, wybierając lokalizację warto zwrócić uwagę na inne budynki w okolicy. W większości przypadków będziemy musieli dostosować swój projekt planów zagospodarowania przestrzennego i wpisać się w normy dotyczące formy dachu, wysokości budynku i innych.

Warto również pamiętać, że przy najgorsza pogoda jest najlepszą do oglądania działki pod budowę domu, ponieważ możemy zaobserwować wszystkie mankamenty terenu.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.