Jak zacząć budowę domu?

Jak zacząć budowę domu?

Budowa domu to nie lada przedsięwzięcie. Podejmując się jej, musimy liczyć się z wieloma przeciwnościami, trudnościami, jak i problemami, z którymi będziemy musieli sobie poradzić. Jeśli jednak już dokonamy tego i nasz dom zostanie zbudowany, na pewno będziemy z niego dumni.

Rozpoczynając budowę domu, przede wszystkim musimy posiadać grunt budowlany, na którym ową budowę będziemy mogli rozpocząć. Następnie musimy otrzymać wszelkie pozwolenia na budowę, sprawdzić jak wygląda możliwość przyłączenia wody, centralnego ogrzewania, prądu czy nawet drogi dojazdowej. Jeżeli budujemy dom poza aglomeracja miejska, najczęściej o centralnym ogrzewaniu nie ma co myśleć, i będziemy musieli o to zadbać we własnym zakresie. Pozostałe elementy powinny być dostępne do realizacji.

Kolejną rzeczą, jaką musimy przemyśleć, przeanalizować i wybrać, to model domu, jaki chcemy zbudować. Mamy do wyboru najpopularniejszy dom tradycyjny, budowany z materiałów budowlanych takich jak pustak, cegła i tym podobne. Obok mamy do wyboru domy prefabrykowane, z gotowych dużych elementów. Trzecią możliwością jest budowa domu „inteligentnego”, który będzie nie tylko nowoczesny, ale jednocześnie energooszczędny i będzie posiadał ceny domu pasywnego.

Czym właściwie jest dom energooszczędny? Jest to model domu, oferowany między innymi przed ecoreadyhouse.pl, nazywany także inaczej domem pasywnym. Zastosowane w nim rozwiązania, jak i sam projekt i lokalizacja (odpowiednie ukierunkowanie w określoną geograficzną stronę świata), ma na celu jak największą optymalizację wykorzystania energii naturalnej ze źródeł odnawialnych. Pobieranie energii słonecznej i przetwarzanie jej na energię elektryczną (wraz z jednoczesnym magazynowaniem) to jeden ze sposobów na ograniczenie wykorzystania zewnętrznych źródeł zasilania. Dla ograniczenia zużycia prądu do podgrzewania wody stosuje się na przykład specjalne ogniwa wodorowe, które w trakcie fizyczno-chemicznego procesu wytwarzają duże pokłady energii, które z kolei neutralizowane są przez wodę i tym samym zostaje ona w naturalny sposób podgrzana.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.