Jak zadbać o drewniany taras podczas zimy

Jak zadbać o drewniany taras podczas zimy

Zima to czas niesprzyjających warunków dla wszelkich elementów, które znajdują się poza domem. Niskie temperatury, wiatr oraz wilgoć niekorzystnie wpływają zwłaszcza na materiał jakim jest drewno.
Ze względu na swoje walory estetyczne, wiele osób drewno wykorzystuje do budowy tarasów i podestów w ogrodzie. Niezaprzeczalnie jest to rozwiązanie będące ozdobą każdego ogrodu, jednakże jeśli źle zabezpieczymy drewno przed zimą, po ustąpieniu śniegu możemy zastać taras w opłakanym stanie. Co zatem należy zrobić jesienią, aby po zimie uniknąć kosztownych prac renowacyjnych?taras

Dokładnie usuń wszelkie zanieczyszczenia

Drewno jest podatne na gnicie – nie pozwól zatem aby pod śniegiem znalazła się warstwa liści i innych odpadów organicznych. Stanowią one idealny mikroklimat do rozwoju niechcianych bakterii, które zniszczą nawet najtwardsze drewno. Pamiętaj o usunięciu liści i zanieczyszczeń zwłaszcza z zagłębień i narożników!

Usuń zwisające nad tarasem gałęzie

W tym przypadku wszystko zależy od usytuowania tarasu i jego otoczenia. Jeśli nad tarasem znajdują się gałęzie, które grożą złamaniem pod wpływem ciężaru śniegu i lodu, należy je usunąć.

Dokładnie umyj deski

Kluczową sprawą przed zimą jest usunięcie brudu i bakterii z powierzchni tarasu. Możesz to zrobić za pomocą specjalnych środków, które usuwają bakterie oraz grzyby. Dzięki temu unikniesz w dłuższej perspektywie rozkładu desek. Jeśli do tarasu bezpośrednio przylega roślinność, zwilż ją wodą, aby uniknąć jej zniszczenia po zetknięciu ze środkami chemicznymi.

Sprawdź chłonność wilgoci desek

Zima, a zwłaszcza czas roztopów wiąże się z powstaniem dużej wilgotności – jest to istotny czynnik, który niszczy deski. Aby sprawdzić, czy Twój taras nie wymaga impregnacji warto zrobić test. Suche deski spryskaj szlauchem ze średnim strumieniem wody – jeśli po chwili woda zniknie, a na powierzchni desek nie będą się tworzyły perełki wody, oznacza to, że warto ponownie przed zimą zabezpieczyć taras.

Spraw, aby taras był wodoodporny.

Kiedy ostatni raz przeprowadzałeś impregnację tarasu? Ciężko odpowiedzieć czy to dawno czy nie – wszystko zależy od kliamtu oraz rodzaju wykorzystanych desek. Jeśli jednak nie wiesz kiedy to było – warto sięgnąć po odpowiedni środek impregnujący.

Schowaj wyposażenie tarasu

Jeśli chcesz uniknąć uniknąć zniszczenia mebli ogrodowych podczas zimy, koniecznie wyczyść je i schowaj do garażu lub innego schowka – dzięki temu po wyjęciu wiosną będą jak nowe. Jeśli na tarasie masz ceramiczne donice warto je również zabezpieczyć, ponieważ pod wpływem niskich temperatur mogą popękać.

Miej cały czas na uwadze, że taras to część domu i jeśli chcesz żeby przez wiele lat był jego ozdobą i spełniał swoją funkcjonalność – dbaj o niego.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.