Zlewozmywak – jak wybrać najlepszy?

Zlewozmywak – jak wybrać najlepszy?

Wiele osób decyduje się wyposażyć swoją kuchnię w zmywarkę – ułatwia utrzymanie czystości w kuchni, ale też decyzja ta łączy się ze względami oszczędzania wody. Montaż zmywarki nie sprawia jednak, że z kuchni zniknie zlewozmywak – jest niezbędny.

Wybór zlewozmywaka do kuchni

Wybierając zlewozmywak do kuchni musimy mieć na uwadze dwie kwestie:

  • przyłącze do wody oraz gdzie znajduje się jej odpływ
  • ogólny projekt kuchni – ustawienie i rodzaj mebli

Powyższe kwestie w dużym stopniu determinują, to na jaki zlewozmywak się powinniśmy zdecydować. Oczywiście, istnieje możliwość modyfikacji instalacji wodnej, jednakże wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Rodzaje zlewozmywaków

www.beautifulkitchensblog.co.uk
www.beautifulkitchensblog.co.uk

Zlewozmywaki możemy podzielić ze względu na kilka różnych aspektów: sposób montażu, materiału, z którego są wykonane czy wielkości (liczby komór).

W sklepach z wyposażeniem do kuchni możemy zatem znaleźć zlewozmywaki nakładane, czyli takie, które jako jeden, jeden spójny moduł są nakładane na podbudowę. Często wyposażone są w dodatkową powierzchnię ułatwiającą zmywanie.

Zlewozmywaki wbudowywane są montowane na specjalnie przygotowanym blacie (więcej o rodzajach blatów tutaj) – musi zostać wycięty odpowiedniej wielkości otwór. Natomiast, zlewozmywaki podbudowywane są instalowane od dołu blatu – oznacza to, że ich montaż jest bardziej skomplikowany. Jednakże, rozwiązanie te sprawia, że jest łatwy w utrzymaniu i daje bardzo dobre efekty wizualne.

Z jakiego materiału wybrać zlewozmywak?

 Zlewozmywak ze stali  – bardzo łatwe w utrzymaniu. Do pielęgnacji stalowego zlewozmywaka wystarczy ciepła woda, a w przypadku pojawienia się kamienia wystarczy umyć go ciepłą wodą z odrobiną octu. W przeszłości bardzo często można było spotkać emaliowane zlewozmywaki – również łatwe w utrzymaniu czystości, jednakże mniej odporne na zadrapania i odpryski.

Kolejnym typem są  zlewozmywaki chromoniklowe  – niesamowicie odporne na wszelkie zadrapania, a także na środki chemiczne. Ten rodzaj zlewozmywaków jednak jest dość trudny w utrzymaniu ze względu na matowienie oraz pojawianie się zacieków.

Bardzo efektownym rozwiązaniem jest zamontowanie  zlewozmywaka ceramicznego  – odporny na wysokie temperatury (jest wypalany w wysokiej temperaturze) oraz mało podatny na uszkodzenia mechaniczne. Jednakże za te zalety trzeba dużo więcej zapłacić niż za zlewozmywak stalowy.

zlewozmywak-2
www.genplac.com

Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie  zlewozmywaków kompozytowych  powstałych w połączeniu minerałów (np. granit, krzem) oraz żywic – proporcja ich połączenia decyduje o właściwościach powierzchni zlewozmywaka (porowatość, trwałość). Zlewozmywaki kompozytowe dostępne są bardzo trwałe i charakteryzują się bogatą gamą kolorystyczną.

Jak duży zlewozmywak?

O wielkości zlewozmywaka decyduje przede wszystkim powierzchnia jaką chcemy przeznaczyć pod jego montaż. Wielkość kuchni oraz system mebli jakim dysponujemy będą głównym czynnikami, które musimy uwzględnić podczas kupna zlewozmywaka. Tutaj również powinniśmy uwzględnić swoje preferencje w stosunku do ilości komór – rozwiązań jest wiele – zlewozmywak jedno lub dwukomorowy, a także w opcji rozszerzonej z komorą pomocniczą.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.